מכרז יזמים לביצוע תמ"א 38 – כל מה שעליכם לדעת

פרויקט תמ"א 38 היא מילת קסם בעבור בעלי נכסים בישראל, והם רואים בה פיתרון לכל בעיותיהם – שיפוץ מאסיבי של הנכס שלהם, בעבור מינימום השקעה כלכלית מצידם. אך לא הכל ורוד, מכיוון שקבלנים ויזמים רבים ניצלו את שוק התמ"א 38 לטובתם, או קבלנים שנכנסו לפרויקטים מסוג זה ללא ניסיון וללא יכולת לעמוד בהתחייבויות שלהם, ובכך נגרמה עוגמת נפש גדולה לדיירים רבים. 

על מנת להימנע מתופעות מסוג זה, דיירים רבים בוחרים להחזיר את הכוח לידיהם ומקיימים מכרז יזמים.

מה זה מכרז יזמים?

מכרז יזמים, כשמו כן הוא, הוא מכרז, בו הדיירים פונים למספר חברות וליזמים וקבלנים בתחום ומקבלים הצעות מחיר. הדיירים מגדירים מראש את התנאים הרלוונטיים להם לפרויקט, שולחים זאת ליזמים ושומעים את מה שיש להם להציע. מתוך הצעות המחיר ומפרט התנאים שנשלחים להם, הדיירים בוררים את היזמים עד שהם בוחרים את היזם איתו הם מוצאים את התקשורת הטובה ביותר יחד עם ההצעה המשתלמת ביותר עבורם.

דברים שחשוב לשים לב אליהם

אל לכם ללכת תמיד עם ההצעה הנוצצת ביותר או הזולה ביותר. כאמור, זול עולה ביוקר בסופו של דבר, ולכן הדבר שחשוב ביותר לשים עליו את הדגש הוא התקשורת עם היזם.
פרויקטים מסוג זה הם לרוב פרויקטים בעלי מעורבות רגשית גבוהה מצד הדיירים, ובצדק, מדובר בבית שלהם, אך זה הוא גם כר פורה למחלוקות בין הדיירים לבין עצמם ובין הדיירים לבין היזם. מורכבות הפרויקט באה לידי ביטוי גם במשך זמן בניית הפרויקט, יחד עם התעסקות מרובה אל מול הרשויות לצורך קבלת האישורים השונים, ולכן, עליכם לבחור יזם שמתקשר באופן בריא ונכון עם הדיירים, מגלה את הסבלנות הנצרכת, ומתחייב ללוות אתכם לאורך כל התהליך, מתחילתו ועד סופו.
לכן, גם אם נתקלתם ביזם שמציע לכם הצעה טובה יותר, אך אינו נעים הליכות, מומלץ ללכת עם ההצעה המעט יקרה יותר. מה גם, שהצעה "טובה מידי" צריכה להדליק לכם נורות אדומות, מכיוון שלרוב היא מעידה על חוסר ניסיון של היזם וחוסר הבנה של השוק. 

מי הן הדמויות הפועלות בשוק?

לאורך השנים קמו חברות המתעסקות בתחום ההתחדשות העירונית באופן מיוחד, מכיוון שכאמור, לא כל יזם או קבלן מסוגל להתמודד עם הקשיים הנוצרים בפרויקטים של התחדשות עירונית, ולעתים גם אינם מתורגלים בבנייה בשטח עירוני צפוף. החברות הפועלות בתחום הן חברות כמו "בית וגג" – חברה שאחראית לבנייה של עשרות פרויקטים מסוג זה באיזור גוש דן. יחד עם חברות גדולות, ישנם גם יזמים פרטיים הפועלים בתחום. חשוב לסייג ולומר שאיתנות פיננסית היא חשובה מאין כמוהה לקבלן תמ"א 38, על מנת שיוכל לעמוד בכל התחייבויותיו, ולכן חברה גדולה היא "ללכת על בטוח".