התחדשות עירונית

העולם מתקדם, ולעיתים רבות אנו רואים שכונות ואזורים אשר נראה שנותרו הרחק מאחור. בכל רחבי הארץ ניתן לראות שכונות ישנות מאוד, בניינים אשר לא תוחזקו במשך עשורים ואזורים מדוללים אשר הצעירים עוזבים אותם ונותרים בדד. האזורים הללו פעמים רבות מגיעים למוניטין שלילי, עליה באחוזי הפשע והחלשת אוכלוסיות, וישנן דרכים רבות אשר מאפשרות למדינה ולרשויות העירוניות למנוע מצבים כאלו, דרכים של התחדשות עירונית.

מהי התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית הינה שם כולל למגוון רחב של פעולות אשר מבוצעות בכדי לחדש אזורים ישנים ועתיקים בעיר ולהעניק לאזור אטרקטיביות מחודשת וחיזוק. אזורים חלשים אשר נותרים כך לאורך שנים בסופו של דבר מחלישים את העיר כולה, וניתן לראות לא מעט ערים בישראל אשר "זוכות" למוניטין שלילי רק בשל כמה אזורים מוחלשים, אך גדולים, בעיר.

התחדשות עירונית מאפשרת לחדש את האזורים הללו, לבנות בנייני מגורים חדשים ואיכותיים, להקים שטחים ציבוריים ומוקדי משיכה לאוכלוסיה איכותית וכך לבנות מחדש את האזורים הללו, לנצל טוב יותר את השטחים הללו ובצורה הזו לא לתרום רק לאותו אזור ספציפי, אלא לעיר כולה.

מדינת ישראל מפעילה מגוון תכניות אשר מסייעות ליצירת התחדשות עירונית ומאפשרות לרשויות העירוניות וליזמים שונים לפעול בצורה טובה בכדי לחדש ולחזק את האזורים הללו, ולקבל הטבות שונות אשר יעודדו אותם לעשות כך.

היכן ניתן לראות התחדשות עירונית?

כמובן, התחדשות עירונית בירושלים ובערים גדולות נוספות כמו תל אביב וכדומה היא הבולטת ביותר. בערים הללו יש פרויקטים רבים אשר נועדו לחדש את העיר ולחזק את האוכלוסיה בה כמו פרויקטים של תמ"א 38, פינוי בינוי ועוד מגוון רחב של פרויקטים נוספים. אך לא רק בערים הגדולות ניתן לראות את הפרויקטים הללו. מגוון רחב של ערים קטנות ובעיקר בפריפריה עמלות על התחדשות עירונית אשר תוביל לחיזוק גם של הערים המרוחקות מהמרכז ותסייע ביצירת מארג חיים איכותי בעיר, מה שימשוך הגירה חיובית לאותו אזור, ימנע הגירה שלילית ויחזק את העיר ואת החיבור בינה לבין ערי המרכז והערים הגדולות והחזקות יותר בישראל.