בעיות במימוש תכנית פינוי בינוי

אחד החסמים העיקריים שעלולים לעקב את תכנית הפינוי בינוי, היא העובדה כי אחד הדיירים או כמה מהם מוצאים כי אין התכנית מועילה להם והם אינם משתפים פעולה. הסיבות יכולות להיות רגשיות או תכליתיות.

  • אנשים מבוגרים לרוב אינם מצודדים בשינוי. הוא עלול להפחיד אותם ולאיים עליהם. אין להם טעם לשנות את המקום בו הם מתגוררים למרות שמבחינה הגיונית הם יוכלו לזכות בדירה בעלת ערך כלכלי גבוה יותר, דירה חדשה ומרווחת יותר.
  • לעומתם יכולים להיות דיירים אשר אינם מעוניינים לבצע את המהלך כי הוא דורש מהם שינוי באורח ההתנהלות המוכר של חייהם למשך חמש עד עשר שנים לפחות. זאת מכיוון שלאחר שיחתמו על העברת הזכויות של הדירה הישנה שלהם, הם יאלצו להתגורר בדירה אחרת עד שיוכלו לחזור אל אזור המגורים המוכר להם. ואין זה משנה כי הם יקבלו פטור ממס השבח (עובדה שהיא מועילה עבורם), ואין זה משנה שלא יצטרכו לשלם את דמי השכירות על הדירה החלופית היות ואותו מספק היזם. הם פוחדים להסתכן במשהו שאינו ידוע ומעדיפים להישאר באזור הנוחות שלהם.
  • לעומתם יהיו אלה אשר ינסו להשיג תנאים יותר טובים בחוזה עם היזם ולדעתם הם יצליחו בכך אם יעקבו את התהליך עבור כל הדיירים. הם רואים את תועלתם עומדת מנגד ויכולה להיות גבוהה יותר אם יעמדו על המקח.

כיצד להתנהל מול דיירים סרבנים?

עבור הדיירים הסרבנים קיימות שתי אפשרויות: מה שנקרא "ללכת עמם בטוב" ובמה שנקרא "ללכת עמם בקצת פחות טוב". חשוב להעמיד את טובת התהליך לנגד עיניהם של הדיירים הסרבנים. אנשי מקצוע כגון עורך דין, או חברות המסייעות מטעם העירייה, יוכלו להסביר ולפרט בנוגע לכל סעיפי החוזה על מנת להבהיר עד כמה עסקה זו מוצלחת לכל הדעות. אין ספק שהיא לוקחת זמן, אבל לטווח ארוך היא בהחלט יעילה הן מבחינת איכות החיים והן מבחינה כלכלית.

ערך הדירה שתהיה בחזקתם בעתיד גבוה יותר מערך הדירה הנוכחית, ואם לא עבורם אז עבור ילדיהם (עיין ערך המבוגרים שביניהם). במידה ואין דרך זו מביאה לשיתוף פעולה, ניתן לנסות ולהסתייע גם בשמאי שיוכל לנסות ולגרום להבנה רחבה יותר. במידה והדרכים הללו אינן פועלות, מוצעת הגישה הנוספת המתבססת על חוק הפיצויים של חוק פינוי בינוי

התיקון לחוק של פינוי בינוי מקנה את דרך התנהלות חוקית עבור הסרבנים הללו. ידוע כי אין צורך ברוב מוחלט כדי להכריע על קבלת ההחלטה לביצוע הפרויקט. מספיקים 66% של דיירים בבניין המעוניינים בשינוי. אם אחוז גבוה יותר מעוניין בשינוי 77% מכל בניין או 80% ממקבץ של בניינים, ניתן לתבוע את הדייר בתביעת נזיקין.

למי שאין ביכולתו להשקיע בפרויקט פינוי בינוי, תוכלו ע"י יועץ משכנתאות לבצע הלוואת משכנתא ללא הון עצמאי