איך עובד מפוח לגג רעפים?

גגות רעפים הן מראה נפוץ בישובים רבים במדינת ישראל. הם יפים, פונקציונליים – אבל במקביל עלול להצטבר בין הרעפים לבין התקרה של הבית חום רב. החום משפיע על כל חללי הבית ולכן מחייב פתרון, והפתרון היעיל ביותר הוא מפוח. הוספת מפוח לגג רעפים מאפשרת להוריד את הטמפרטורה בעליית הגג בלא פחות מ-15 עד 20 מעלות, וגם בכל רחבי הבית השינוי משמעותי: ירידה של בין 3 ל-5 מעלות, שבאה לידי ביטוי גם בתחושה נעימה הרבה יותר וגם בחשבון חשמל מופחת שכן אין צורך להשתמש יתר על המידה במזגנים.

חשיבות ההתקנה המקצועית

על-מנת שהמפוח שמתווסף לגג הרעפים ימלא את ייעודו בצורה יעילה, חשוב להקפיד על התקנה מקצועית ומיקום מדויק. התקנה שכזו מבטיחה יניקת חום אפקטיבית. היניקה מתבצעת גם באופן טבעי וגם באמצעות מנוע חשמלי שפעולתו מווסתת ע"י תרמוסטט שמהווה חלק בלתי נפרד מהמערכת. במקרים שבהם בגלל מבנה גג הרעפים מפוח חשמלי אינו אופציה (בגלל הקושי לחבר לחשמל), ניתן להתקין מפוח סולארי.

מה חשוב להוסיף על מפוח לגג רעפים?

הוספת מפוח לגג רעפים מאפשרת כאמור להוריד את הטמפרטורה בעליית הגג ובשאר החללים בבית במידה ניכרת. על-מנת שכך יהיה חשוב לאוורר את האזור שמתחת לרעפים, כך שבנוסף למפוח נדרש פתרון אוורור לגג הרעפים.

ישנן שתי שיטות אוורור לגגות רעפים: באמצעות רעפי אוורור או עם תריס בתקרה. הוספת רעפי אוורור למערכת שכוללת מפוח לגג רעפים כוללת רעפים ייעודיים בנקודה נמוכה בגג – דרך רעפים אלה נכנס אוויר נקי אל החלל שבין התקרה לבין הרעפים, והוא מחליף את האוויר החם שמוצא החוצה על-ידי המפוח.

בשיטה השנייה, תריס שמותקן בתקרתו של הבית, ניתן להוציא החוצה אוויר חם מכל רחבי הבית ועל כן זוהי השיטה המועדפת (בכל מקום שבו ניתן ליישם אותה). התריס מאפשר מעבר אוויר חם מתוך הבית אל עליית הגג ומשם הוא מוצא החוצה על-ידי המפוח. בדרך זו החיסכון בחשמל משמעותי במיוחד, ועוד המלצה היא לבחור מפוח לגגות רעפים אשר מופעל באמצעות מאוורר אקסיאלי בעל כנפיים פתוחות שמבטיח הפעלה חסכונית של המפוח עצמו.