איך לשמור על דוד שמש כדי להאריך את תוחלת החיים שלו?

במדינה שיש בה כ-3,300-3,400 שעות שמש בשנה, וכשגם בחורף יש לא מעט ימים חמימים שבהם השמש זורחת, דוד שמבוסס על אנרגיית החום החזקה ביותר שיש הוא מוצר מתבקש. ואכן, לפי נתונים של מרכז המחקר והמידע בכנסת, רוב משקי הבית מקבלים מים חמים הודות לשמש. על-מנת להפיק מקסימום תועלת מכל דודי השמש, מומלץ ליישם את ההמלצות הבאות כך שתוחלת החיים שלהם תהיה מקסימלית.

להתקין רק דוד שמש איכותי

אמנם דוד שמש איכותי יהיה מעט יקר יותר בהשוואה לדגמים פחות מוצלחים, אבל כשמקפידים על מוצר ברמה גבוהה הוא מחזיק מעמד שנים רבות יותר, ובסופו של דבר מוביל ליחס עלות תועלת משתלם הרבה יותר. לגבי דוד המפתח העיקרי לאיכות הנדרשת הוא ציפוי אמייל.

בדיקות תקופתיות עם איש מקצוע מנוסה

המלצה שנייה היא לערוך פעם בשנה בדיקה תקופתית יסודית של המערכת החשמלית. המועד המתאים ביותר לביצוע בדיקה חשובה זו הוא מן הסתם לקראת תחילת החורף, אבל אם במקרה פספסתם את המועד הנ"ל, וחלפה למעלה משנה מאז מועד הבדיקה הקודמת של דוד השמש, אל תחכו לחורף הבא אלא הזמינו כבר עכשיו טכנאי מיומן.

ניקוי אבנית

אבנית נוצרת באופן בלתי נמנע עקב ההתחממות של המים בתוך הדוד, בדיוק כמו בתוך הקומקומים הביתיים. ככל שיש יותר אבנית בתוך דוד שמש, כך הפעולה שלו פחות יעילה – החימום יימשך זמן רב יותר, והזרם עלול להיחלש. בנוסף ישנה סכנה גדולה יותר לקצרים ולנזילות מהדוד. אופציה אחת היא להתקין בדוד השמש מסנן אבנית, ואפשרות אחרת היא ניקוי אבנית ע"י טכנאי מקצועי (שמרוקן את המים מהמערכת, מוריד את כל האבנית ושוטף את הקולטים).

החלפת תרמוסטט כל שנתיים

התרמוסטט הוא רכיב חשוב מאוד בכל דוד שמש. זהו גם רכיב שנשחק עם הזמן, ולכן ההמלצה היא להחליף אותו בחדש בתדירות של אחת לשנתיים. כדאי לקחת בחשבון את העובדה שתרמוסטט שאינו תקין לחלוטין פוגע בתפקוד הדוד, ובעיקר עלול לגרום לו להפסיק לעבוד גם אם המים עדיין לא חמים מספיק. תקלה נוספת שעלולה להתרחש חמורה אף יותר והיא רתיחת יתר ופיצוץ בדוד. לעומת זאת עלות ההחלפה היא בסך הכל 300 עד 400 ש"ח.