אדריכלות ירוקה – למען הכדור ולמען עצמנו

עולם העיצוב והאדריכלות קיבל תפנית מאוד מרשימה. בעשורים האחרונים, ובעיקר בעשור האחרון, אנו עדים לשינוי משמעותי בתפיסת העיצוב ומגמה ברורה לעבר עקרונות אקולוגיים, עקרונות של אדריכלות ירוקה. מה הכוונה?

ובכן, האדריכלות הירוקה היא שילוב הרמוני בין עולם תכנון ועיצוב המבנים לבין ההבנה של כדור הארץ והתרחישים המתקיימים בו. לא עוד מבנים המנותקים מהמרחב אשר נועדו להציב עובדה ולקבוע דבר מה בשטח, כיום אנו רואים יותר ויותר מבנים חכמים שעובדים בהרמוניה עם הסביבה בה הם מוקמים, וכך מספקים לשוהים בהם, כמו גם לעוברים ושבים ברחוב, שירות הרבה יותר טוב, בהרבה מאוד מובנים.

אלמנטים באדריכלות ירוקה

צמד המילים אדריכלות ירוקה יכול להיות כותרת ריקה מתוכן, עד שמתחילים לרדת לעומקו של עניין. לפניכם מספר אלמנטים ראשוניים שנלקחים בחשבון כאשר אדריכל מודרני ניגש לשולחן השרטוט כשבראשו הכוונה לייצר מבנה אקולוגי יותר, מבנה "ירוק":

  • כיוון השמש – לא רק נוף יפה, אלא גם כמות האור וכמות החום שהבניין חשוף אליהם בכל צד, וכיצד למקם חלונות, בידוד וחומרים שונים בכדי להביא למצב אופטימאלי את צריכת האנרגיה ורמת הנוחות של השוהים בבניין
  • תנועת אוויר – משטר הרוחות באזור, ובעצם לאן הרוח נושבת, יכול להכתיב לא רק תכתיבים בטיחותיים בגורדי השחקים, אלא גם את זוויות המבנה שעובדות עם זרימת האוויר ליצירת מערכת אוורור טבעית, חיוני בארצנו החמה.

חשיבות הבניה הירוקה לבריאות

הרבה מעבר לעקרונות האקולוגיים שעומדים בבסיס האדריכלות הירוקה ישנם עקרונות בריאותיים שמייצרים חוויה שונה לחלוטין בין מבנה למבנה. לא רק עיצוב שמשפיע מעצם היותו אומנותי או יפה לעין, הרי שהבחירה בחומרי הבניין שאנו עובדים איתם, ואפילו סוג התאורה שנתקין, ישפיעו על הבריאות ועל התחושה הכללית של השוהים בבניין, עובדים ומבקרים כאחד.

הרבה מאוד מחומרי הבניין הקונבנציונאליים, כולל הצבעים הנפוצים לצביעת בתים פרטיים, פולטים רעלים לחלל החדר. רעלים אלו נפלטים לעיתים לאורך תקופה ארוכה מאוד, ועם החשיפה לשמש החמה ולשינויי האקלים החריפים בישראל, יש פליטה נוספת. אדריכלות ירוקה חשובה לא רק בתקשורת עם מה שמחוץ לבניין ברמה האקולוגית, אלא גם לאקולוגיה הפנימית שמשפיעה ישירות על הבריאות שלנו.