מה זה צו מבנה מסוכן ואיך מטפלים בבעיה במהירות?

הבניינים שבהם אנחנו גרים אמורים להיות המקום שבו אנחנו בטוחים לחלוטין. יחד עם זאת יש גם מצבים שבהם המבנה הופך למסוכן עבורנו, או עבור אנשים שעוברים בקרבתו, ובמקרים האלה ללא טיפול מידי ומקצועי התוצאה עלולה להיות אסון כבד. בהתאם חובה להתייחס לקבלת צו מבנה מסוכן כאל ברכה, למרות הטרחה הכרוכה בכך, ולנקוט בכל הפעולות הדרושות כדי לשקם את המבנה.

באילו מקרים מוצא צו מבנה מסוכן?

צו מבנה מסוכן מוצא במקרים שבהם מתגלים סדקים משמעותיים ביסודות של הבניין או בשלד שלו. גם חשיפה של מוטות הברזל שבתוך עמודי הבניין מהווה עילה להוצאת צו זה, ועוד מצב אפשרי הוא התנתקות אריחים חיצוניים וכתוצאה מכך סכנת נפילה על ראשם של העוברים מתחת למבנה. את הצו המגדיר מבנה כמסוכן מוסמך רק מהנדס בנייה להוציא, ובאופן דומה רק מהנדס בנייה רשאי לבטל את הצו לאחר תיקון הפגמים.

הגורמים האפשריים להפיכת מבנה למסוכן

יש מספר סיבות אפשריות לכך שהיציבות של הבניין מתערערת, כך שהוא הופך לסכנה עבור מי שחי בו או עובר בקרבתו. סיבה נפוצה אחת היא כשלים באיטום: כל כשל כזה מוביל לחדירת מים אל השלד וכתוצאה מכך החלקים העשויים מברזל מחלידים ומתפוררים, החלקים העשויים מעץ מתנפחים ונרקבים, חיפויים מתרופפים ובאופן כללי הבניין מאבד יציבות. סיבה שנייה היא כשלים בבנייה, מקור אפשרי אחרי הוא טראומה – כלומר שריפה, רעידת אדמה וכו'. גם עייפות החומר והבלאי הטבעי של כל מרכיב בבנייה, גם במאה ה-21, עלולים להוביל להוצאת צו מבנה מסוכן.

פתרון מקצועי ויסודי לכל הליקויים

על-מנת שמבנה מסוכן יחזור להיות בטוח, נדרשות פעולות רבות, וכל אחת מהן חייבת להתבצע באופן המקצועי ביותר שיש: חיזוק העמודים, עיבוי היסודות, הוספת עמודי תמך וקירות, איטום, החלפת אלמנטים רופפים, עבודות ברזל ובטון במעטפת החיצונית ועוד. בחלק מהמקרים הצורך בהתייחסות מקיפה לתשתיות ינוצל גם לטובת שיפוץ קוסמטי שישדרג את המבנה גם בהיבט האסתטי.

בסיום העבודות יש להגיש דוח שמפרט את ההתייחסות לכל הליקויים שהובלו להוצאת צו המבנה המסוכן, ואת דרכי ההתמודדות איתם – ורק לאחר מכן יוסר הצו.